vzpomínková trasa na 1. světovou válkue

 

Ment  Nove Hrady

1. Turistická trasa Nové Hrady-Třeboň

     top

 

Vzpomínková cykloturistická trasa na 1. světovou válku začíná u státního hradu Nové Hrady v jižních Čechách.

Pokračuje k hrobce Buquoyů na druhé straně města, v jejíž blízkosti byl v roce 2018 odhalen pomník připomínající 1. světovou válku.

Dále pokračuje do Byňova, místní částni Nových Hradů, kde se napojuje na stávající cyklotrasu č. 1034 Nakolice, rozcestí - Třeboň, někdy označovaná jako GW Rožmberského dědictví.

V každé obci na trase naleznete vzpomínkový pomník na padlé vojáky z dané obce. Každý je jiný, ale všechny vyjadřují úctu, vzpomínku a poděkování padlým, kteří přišli o život v 1. světové válce.

Většinou byly vybudovány krátce po válce v prvních letech samostatného Československa, jako vzpomínka na své blízké, ale péče o ně nepřestává ani po 100 letech.

 

Parametry trasy:
Obtížnost: lehká
Značení: silniční
Komunikace: silnice II. a III.tř., učelové komunikace
Povrch: asfalt, zpevněný povrch
Vhodné pro všechny typy kol

     top

 

 

2. Turistická trasa Třeboň-Třeboň.

Vzpomínkový okruh na 1. světovou válku začíná u Základní školy v Třeboni, proti zámeckému parku u památníku padlým v 1. a 2. světové válce.

Pokračuje ke vzpomínkové desce na staré radnici na náměstí Třeboně a dále po hrázi rybníka Svět do obcí Domaní, Kojákovice, Hrachoviště, Branná a zpět do Třeboně.

V jednotlivých obcích na trase naleznete vzpomínkový pomník na padlé vojáky z dané obce. Každý je jiný, ale všechny vyjadřují úctu, vzpomínku a poděkování padlým, kteří přišli o život v 1. světové válce. Tři z nich jsou památkově chráněny. Většinou byly vybudovány krátce po válce v prvních letech samostatného Československa, jako vzpomínka na své blízké, ale péče o ně nepřestává ani po 100 letech.

 

domanin   kojan

 

 

V obci Kojákovice navíc najdete v budově bývalé školy Venkovské muzeum Kojákovice, které je věnované historii obce a regionu, vystěhovalectví do Ameriky a rovněž osudům jednotlivých vojáků v 1. světové válce.

Skola

 

 

DTP     EZCH cs   WOP

The Project is co-funded by European Union funds (ERDF, IPA)