Akce na Kovárně

 

Vážení návštěvníci, v souvislosti s mimořádnou situací týkající se koronaviru a nařízení české vlády ohledně šíření koronaviru, jsou všechny naše plánované akce pro veřejnost zrušeny a Venkovské muzeum Kojákovice a Novohradská kovárna jsou od pondělí 12. října 2020 až do odvolání uzavřeny. Omlouváme se za případné nepříjemnosti.

 

Od roku 2003 pořádáme na kovárně "Čertovské kování", "Velikonoční setkání" a "Bramborování na kovárně". Tato akce je již tradičně podporována Městem Nové Hrady

"Bramborování na kovárně" je rovněž velmi navštěvovanou akcí. Již tradičně ji pořádáme 3. týden v říjnu. Návštěvníci se zde mohou setkat s místním kovářem a vidět ukázky jeho prací i s jeho odborným výkladem. V přilehlých místnostech pak mohou vyrábět mimo jiné i bramborová zvířátka a bramborová razítka. Ve světničce opět nemůže chybět bramborové pohoštění.

oli

eva   stana

pig

boy  stamps

 

"Velikonoční setkání na kovárně" začínalo v roce 2004 jako jedna z prvních akcí zaměřených na prezentaci velikonočních zvyků a typických krajových jídel v regionu. Od prvního ročníku si získalo své návštěvníky, kteří se každý rok vracejí a mnozí z nich se dnes zapojují i do příprav a běhu celého dne. Koná se vždy na Bílou sobotu (sobota před Velikonocemi) a návštěvníci si zde mohou pod vedením zkušeného lektora uplést pomlázku, vyrábět velikonoční dekorace, první jarní píšťalky, ozdobit vajíčko, nebo ochutnat některé z Velikonočních dobrot.

velikonoce 2  velikonoce 1

velikonoce 6  velikonoce 2010 5

velikonoce 2010 3  velikonoce 4

 

 

Jak už názvy jednotlivých akcí napovídají, jedná se akce spojené s tradicemi a zvyky regionu. "Čertovské kování" bývá někdy kolem Mikuláše. V ten den najdete u rozpálené výhně místo kovářů čerty a ve stylové světničce na Vás čeká typické vánoční občerstvení. Děti i dospělí si mohou vyrábět vánoční dekorace a strávit tak příjemné odpoledne s hodnými čerty.